Studenckie Koło Naukowe Psychologii Sportu

Koło Naukowe Psychologii Sportu (KNPS) działa przy instytucie psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Powstało w marcu 2013 roku z myślą o zastosowaniu dorobku naukowego psychologii w sporcie (sfera praktyczna) oraz o pracy badawczo-naukowej. Głównym opiekunem KNPS jest dr Kamila Litwic-Kaminska.

 

Głównymi celami naszej pracy i działalności są:

 • poszerzanie wiedzy z zakresu psychologii, w tym z psychologii sportu,
 • popularyzowanie wśród studentów problematyki i zagadnień, którymi zajmuje się psychologia sportu,
 • rozwijanie zainteresowań obejmujących różne dyscypliny sportowe,
 • nabywanie umiejętności praktycznych obejmujących działania w obszarze psychologii sportu,
 • realizacja projektów badań z dziedziny psychologii sportu oraz dziedzin pokrewnych,
 • umożliwianie członkom Koła prezentacji wyników własnych badań zarówno pozostałym członkom Koła, jak i całej społeczności akademickiej w ramach Konferencji na własnej uczelni, jak i poza nią.

Organizujemy regularne spotkania (w Instytucie Psychologii, ul. L. Staffa 1), podczas których wymieniamy się doświadczeniami i przemyśleniami dotyczącymi sportu oraz roli psychologii w procesie m.in. trenowania, osiągania mistrzostwa, podejmowania aktywności fizycznej czy też kibicowania.

Pragniemy nawiązywać kontakty z pozauczelnianymi jednostkami naukowymi, gospodarczymi i administracyjnymi w zakresie podejmowania działalności naukowo-badawczej dotyczącej sportu.

Staramy się pogłębiać wiedzę praktyczną i gromadzić cenne doświadczenie poprzez spotkania z ludźmi ze świata sportu.

Dodatkowo chodzimy na mecze/zawody, gdzie obserwujemy zawodników, trenerów, a także kibiców różnych dyscyplin – pozwala to nam lepiej poznać sytuacje, z jakimi muszą się mierzyć sportowcy i ich opiekunowie.  

Nasi członkowie uczestniczą w wykładach, szkoleniach i konferencjach naukowych. Pozwala to na poszerzanie swojej wiedzy oraz na zdobywanie nowych umiejętności.

Oprócz tego organizujemy także spotkania integracyjne dla studentów Instytutu Psychologii UKW oraz corocznie uczestniczymy w obchodzeniu Dni Psychologa.

 

Działania podejmowane w ramach Koła:

 • liczne spotkania z osobami ze świata sportu; m. in. naszymi gośćmi byli Paweł Wojciechowski (mistrz świata w skoku o tyczce), Sławomir Florkowski (reprezentant Polski w rugby na wózkach), Dariusz Jasiński (międzynarodowy sędzia siatkarski), Aleksandra Wojtyś (zawodniczka trenująca sztukę walki Capoeira), Szymon Hamerski (młodzieżowy mistrz Polski w boksie amatorskim), Piotr Makowski (trener reprezentacji Polski siatkarek), Otylia Jędrzejczak (mistrzyni olimpijska w pływaniu), Beata Mikołajczyk (medalistka olimpijska, mistrzyni świata w kajakarstwie), Anna Palińska (bramkarka ekstraligowej drużyny KPP Bydgoszcz, reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet); Weronika Nowakowska- Ziemniak  (polska biathlonistka, wicemistrzyni świata w sprincie oraz brązowa medalistka mistrzostw świata w 2015 roku); Tomasz Sikora (były biathlonista, obecnie trener)
 • czynny udział w konferencjach naukowych, m. in. 3-krotny udział w Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej Psyche-Ciało organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Psychoterapii  Instytutu Psychologii UKW (w roku 2014, 2015, 2016) uczestnictwo w VI Bydgoskim Kongresie Kół Naukowych ; uczestnictwo w IV Interdyscyplinarnej Konferencji Doktorantów i Młodych Naukowców; udział w II Międzynarodowej Konferencji Naukowej ,,Morpho-biomechanical and psycho-physical aspects of youth lifestyle in V4 countries”
 • prowadzenie warsztatów, m. in. 2-krotnie  w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki oraz warsztaty dla uczniów klas pływackich w Szkole Podstawowej nr 64 w Bydgoszczy
 • uczestnictwo w warsztatach i wykładach, m. in. warsztaty z zakresu psychologii sportu prowadzone przez mgr Magdalenę Kemnitz; udział w wykładzie prof. Siekańskiej z AWF w Krakowie pt.: Psychologiczne aspekty rozwoju talentu sportowego
 • prowadzenie badań naukowych; projekt „Subiektywna i obiektywna ocena własnej sprawności fizycznej - rola samooceny globalnej, motywacji i aprobaty społecznej."

 

Bieżące informacje na temat aktywności Koła znajdują się na profilu na FB.

https://www.facebook.com/KoloNaukowePsychologiiSportuUkw?fref=ts

 

Zapraszamy wszystkich studentów zainteresowanych sportem oraz psychologią sportu do kontaktu z nami i członkostwa w Kole Naukowym Psychologii Sportu (KNPS)!

 

Kontakt:

dr Kamila Litwic-Kaminska, e-mail: k.litwic@ukw.edu.pl

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Instytut Psychologii
ul. Leopolda Staffa 1, 85 867 Bydgoszcz