I Ogólnopolska Konferencja o Przywiązaniu - sprawozdanie
W dniach 29-30 października 2015 roku w budynku Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się I Ogólnopolska Konferencja o Przywiązaniu. Konferencja zgromadziła wybitnych badaczy, reprezentujących zarówno polskie, jak i zagraniczne ośrodki akademickie i centra badawcze oraz liczną grupę praktyków. Uczestnicy konferencji reprezentowali:
- 7 naukowych ośrodków zagranicznych (reprezentowane kraje: Holandia, Ukraina, Wielka Brytania, Luksemburg, Niemcy, Australia, Republika Południowej Afryki);
- 13 polskich uczelni wyższych;
- 13 instytucji realizujących pomoc psychologiczną w obszarze problematyki więzi, takich jak m. in.: fundacje, ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne, ośrodki adopcyjne.
W obradach uczestniczyło 140 osób. W ramach konferencji wygłoszono łącznie 51 referatów. Zgodnie z przyjętym programem konferencji odbyły się:
- 4 wykłady plenarne (w tym dwa wykłady gości zagranicznych);
- 6 sympozjów z udziałem zaproszonych dyskutantów;
- 6 sesji tematycznych;
- sesja plakatowa;
- 6 warsztatów konferencyjnych.
W prace organizacyjne trwające od września 2014 roku zaangażowane były 34 osoby – głównie pracownicy i studenci Instytutu Psychologii UKW. Przewodniczącą Komitetu Programowego była dr Katarzyna Lubiewska, funkcję sekretarza Komitetu Programowego pełniła dr Magdalena Miotk-Mrozowska, zaś przewodniczenie pracom Komitetu Organizacyjnego objęła dr Ewa Wojtynkiewicz. Za koordynację pracy wolontariuszy odpowiadały Magdalena Pawlikowska i Danuta Liskowska, studentki psychologii w Instytucie Psychologii UKW.
Honorowy patronat nad konferencją objęli:
- prof. dr hab. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski, JM Rektor UKW,
- Ewa Mes, Wojewoda Kujawsko-Pomorski,
- Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy.
Patronat medialny nad konferencją objęły następujące instytucje:
- Czasopismo Edukacja i Dialog,
- Gazeta Wyborcza Oddział w Bydgoszczy,
- Polskie Radio Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy,
- Telewizja Polska S.A. Oddział w Bydgoszczy.
- Pozostali partnerzy konferencji:
- Fundacja Wszystkich Pokoleń,
- Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne,
- Księgarnia Internetowa Psyche Books@Cafe,
- Serwis internetowy Babyonline,
- Wydawnictwo Charaktery,
- Wydawnictwo Diffin,
- Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna,
- Wydawnictwo Pomorza i Kujaw,
- Wydawnictwo PWN,
- Wydawnictwo Termedia,
- Zysk i Spółka Wydawnictwo.
Zgodnie z założeniami programowymi I Ogólnopolska Konferencja o Przywiązaniu umożliwiła realizację kluczowych celów przyjętych przez organizatorów:
Zaproszono do wymiany myśli wiodących teoretyków i badaczy przywiązania w Polsce i za granicą;
Dokonano syntezy doświadczeń praktyków i teoretyków przywiązania oraz zaoferowano warsztaty konferencyjne łączące obie perspektywy, w tym warsztat uprawniający uczestników do stosowania programu interwencyjnego Video-feedback Intervention Promote Positive Parenting and Sensitive Discipline (VIPP-SD), opartego na przywiązaniu w praktyce terapeutycznej, interwencyjnej i badawczej;
Stworzono platformę wymiany myśli i doświadczeń dla badaczy przywiązania w Polsce oraz zaplanowano ich upowszechnienie poprzez: (1) organizację wspólnych sesji i sympozjów konferencyjnych prezentujących prowadzone w Polsce badania nad przywiązaniem; (2) przygotowanie polskojęzycznej monografii prezentującej tematykę przywiązania - w trakcie realizacji.
Zaplanowano upowszechnienie za granicą badań nad przywiązaniem prowadzonych w Polsce, poprzez przygotowanie i docelowe rozpropagowanie w Internecie anglojęzycznego numeru Polskiego Forum Psychologicznego, z wybranymi raportami z badań prezentowanych podczas konferencji – w trakcie realizacji.
Warto podkreślić, że dodatkowym rezultatem organizacji pierwszej tego rodzaju konferencji w Polsce jest zainicjowanie prac ukierunkowanych na utworzenie polskiego oddziału Towarzystwa Badań nad Emocjami i Przywiązaniem, jako jednostki zagranicznej międzynarodowego stowarzyszenia SEAS (the Society for Emotion and Attachment Studies) skupiającego wiodących na świecie badaczy przywiązania.
Ze względu na wysoki poziom zainteresowania problematyką przywiązania zarówno wśród przedstawicieli środowiska naukowego, jak i środowiska praktyków, a także w obliczu rosnącego zainteresowania tą problematyką deklarowanego przez przedstawicieli władz i lokalnych mediów, organizatorzy konferencji podtrzymują plany dotyczące kontynuacji przedsięwzięcia w przyszłości.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.konferencjaprzywiazanie.ukw.edu.pl
W imieniu Organizatorów I Ogólnopolskiej Konferencji o Przywiązaniu
- dr Katarzyna Lubiewska - Przewodnicząca Komitetu Programowego
- dr Ewa Wojtynkiewicz - Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego