Wydział Psychologii
Relacja z III Ogólnopolskiego Sympozjum Kół Naukowych Psychologii Sportu

Relacja z III Ogólnopolskiego Sympozjum Kół Naukowych Psychologii Sportu

5 kwietnia 2019 roku w Instytucie Psychologii UKW odbyło się III Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych Psychologii Sportu pt. Sportsmeni i sportsmenki - wyzwania sportu a płeć. Organizatorem tego wydarzenia było Koło Naukowe Psychologii Sportu UKW (KNPS).

Uroczystego otwarcia sympozjum dokonał prof. dr hab. Janusz Trempała, dyrektor Instytutu Psychologii UKW. Kilka słów do uczestników konferencji wygłosił także Prodziekan ds. Nauki, dr hab. Paweł Izdebski, prof. UKW – pierwszy opiekun KNPS. Swoją obecnością zaszczycił nas również dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej dr hab. Mariusz Zasada, prof. UKW.

Celem konferencji było spojrzenie na najważniejsze zagadnienia dotyczące psychologii sportu z perspektywy różnic płciowych w aspekcie teoretycznym i praktycznym. Pierwsza część konferencji obejmowała wystąpienia zaproszonych prelegentów. Najpierw o cyklach biologicznych mówiła dr n. med. Daria Pracka (Collegium Medicum UMK), która zaprezentowała wykład nt. Chronobiologia w sporcie. Kolejną prelegentką była dr Anna Kobierecka-Dziamska (Instytut Psychologii UKW), która opowiadała o obrazie ciała w sporcie podczas wykładu pt. Ja cielesne i obraz ciała w sporcie - od normy do zaburzeń. Przekazana wiedza stała się przyczynkiem do bardzo ciekawej i inspirującej dyskusji wśród uczestników sympozjum.

W dalszej kolejności mgr Dorota Pietrzyk-Matusik poprowadziła warsztat Czy sport ma płeć? O budowaniu pewności siebie w sporcie... niezależnie od płci. Skłoniła nas do rozważań na temat tego, „czy sport ma płeć”. Przekazała także ogromną dawkę informacji o źródłach pewności siebie i sposobach jej kształtowania niezależnie od płci.

Swoją aktywność mogli wykazać także uczestnicy konferencji w trakcie sesji posterowej, umożliwiającej prezentację wyników badań własnych każdemu z uczestników konferencji. Spośród aktywnych uczestników Komisja Konkursowa nagrodziła najlepszy plakat naukowy.

Podczas sympozjum odbył się również panel dyskusyjny z zawodniczką boksu, Weroniką Balcer, który umożliwił uczestnikom zaspokojenie ciekawości oraz odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Sportsmenka podzieliła się swoimi doświadczeniami w trenowaniu tej stereotypowo męskiej dyscypliny sportu. W trakcie rozmowy opowiedziała m.in. o przebiegu dotychczasowej kariery sportowej oraz o swoich relacjach z trenerem. Boks trenuje od 6 lat. Jest członkiem Kadry Narodowej, a na swoim koncie ma już zdobyte złote medale Pucharu Polski, Mistrzostw Polski oraz startów międzynarodowych. Jej celem jest zdobycie medalu na Mistrzostwach Świata w boksie amatorskim. Wierzymy, że jej zaangażowanie doprowadzi ją do upragnionego celu.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pozytywne informacje zwrotne na temat przebiegu sympozjum motywują nas do kontynuowania podjętego cyklu w kolejnych latach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

fot. A. Obiała i W. Pozorska