Osobowość, urazowe doświadczenia relacyjne i cPTSD a używanie alkoholu

Nazwa instytucji finansującej: Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
Informacja o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych: Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Narodowy Program Zdrowia na lata 2021-2025, Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych
Nazwa zadania/projektu: Osobowość, urazowe doświadczenia relacyjne i cPTSD a używanie alkoholu
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: 66 689,00 zł
Kierownik zadania/projektu: dr Ewa Wojtynkiewicz, ewa_w@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Wydział Psychologii
Okres realizacji: 02.04.2024-31.12.2025
Nr umowy/decyzji: UMOWA NR 167/KT/HM/DBMWM/2024 z dnia 02.04.2024
Status zadania/projektu: w trakcie realizacji
Obsługa administracyjno-finansowa zadania/projektu: Dział Nauki
Krótki opis zadania/projektu:

Celem projektu jest przeprowadzenie badań, dotyczących związków osobowości (funkcjonowania osobowości w  sferze intrapsychicznej i interpersonalnej, patologicznych cech osobowości, osobowościowej depresyjności oraz  narcyzmu) i urazowych doświadczeń relacyjnych (takich jak nadużycie emocjonalne, fizyczne i seksualne, zaniedbanie fizyczne i emocjonalne), również znajdujących swoje odzwierciedlenie w objawach cPTSD, z używaniem alkoholu w populacji nieklinicznej. Ponadto, celem projektu jest także zbadanie różnic w w/w obszarach między osobami uzależnionymi od alkoholu i nieuzależnionymi. Odbiorcami projektu są osoby dorosłe powyżej 18 r.ż. z  populacji ogólnej (500 osób) oraz osoby uzależnione od alkoholu (200 osób).

Działania będą obejmować przeprowadzenie w grupach osób bez uzależnienia i uzależnionych metodą kwestionariuszową badań dotyczących: (1) funkcjonowania osobowości w obszarze intrapsychicznym i interpersonalnym oraz nasilenia patologicznych cech osobowości (zgodnie z alternatywnym modelem zaburzeń osobowości w DSM-5), (2) nasilenia osobowościowej depresyjności (anaklitycznej i introjekcyjnej), (3) nasilenia narcyzmu, (4) nasilenia urazowych doświadczeń wczesnodziecięcych, oraz (6) nasilenia i częstotliwości występowania cPTSD. Przewidywane rezultaty: pogłębienie wiedzy na temat osobowościowych uwarunkowań używania alkoholu z odniesieniem do najnowszej konceptualizacji zaburzeń osobowości w DSM-5, jak również relacyjnych uwarunkowań, a także eksploracja różnic osobowościowych i relacyjnych między osobami uzależnionymi od alkoholu i nieuzależnionymi.

Logotypy Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Programu Zdrowia, Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom