Wydział Psychologii

Drewniane klocki z gry Scrabble z napisem hope Drewniane klocki z gry Scrabble z napisem hope

Barometr Nadziei 2022 – weź udział w międzynarodowych badaniach monitorujących dobrostan Europejczyków!

Polacy już po raz siódmy biorą udział w międzynarodowych badaniach monitorujących dobrostan Europejczyków. Badania wśród rodaków prowadzą psychologowie z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Kasprzak, prof. uczelni oraz dr Patryk Stecz z Uniwersytetu Łódzkiego wraz z zespołem. Koordynatorem projektu Hope Barometer od 2000 roku jest dr Andreas Krafft (St. Gallen University, Bern oraz Swiss Future, Lucerna, Szwajcaria).

Rok 2022 pokazał kolejne po pandemii zagrożenia, wybuch wojny na Ukrainie, kryzys energetyczny i ekonomiczny. Europejczycy stanęli przed nowymi wyzwaniami, rewizja opinii o sąsiadach, zadania transformacji energetycznej, przeciwdziałanie biedzie. Z racji położenia geopolitycznego Polacy w sposób szczególny doświadczają  tych zdarzeń: wojny  tuż za granicą, niezwykłej troski i wyparcia udzielonego naszym sąsiadom, niepewności inflacyjnej oraz energetycznej. Nasze badania sprawdzą, jak radzimy sobie z kryzysem ekonomicznym kraju, traumą zdarzeń wojennych zza wschodnią granicą, pomocą potrzebującym,  lękiem i samotnością. Sprawdzą, czy mamy nadzieję na przyszły rok. Dowiemy się, czy czujemy się bezpiecznie i pełni nadziei, czy martwimy się niepewną przyszłością.

W styczniu podzielimy się rezultatami na łamach lokalnych i ogólnopolskich gazet. Popatrzymy na siebie, Polaków na tle innych społeczności. Odpowiemy na pytania, czy doświadczamy większego stresu od innych, czy mamy lepsze wsparcie społeczne od najbliższych, co daje nam nadzieję i czy skutecznie radzimy sobie, aby zachować dobrostan psychiczny i zdrowie. 

Zapraszamy do wypełnienia ankiety, która zajmie około 25 minut.
Link do ankiety: efs-survey.com